Pokud k našim novým dveřím vybíráme také nové kování, musíme zohlednit hned několik aspektů, podle kterých vybírat. Tím prvním aspektem je určitě materiál, který by měl splňovat naše požadavky nejenom na vzhled, ale také životnost, popřípadě také cenu. Dalším aspektem, který je třeba zohlednit, je určitě konkrétní typ daného kování. V tomto směru můžeme vybírat například tradiční a standardní štítové, nebo modernější a lépe vypadající rozetové kování. Obě varianty samozřejmě mají své pro a proti, a to nejenom s ohledem na možnosti designů, ale třeba i s ohledem na bezpečnostní funkci. A právě na tu je třeba se také zaměřit.
Napovědět nám může pyramida bezpečnosti
Abychom si v celém sortimentu mohli lépe ujasnit, jak to s jednotlivými výrobky je především z hlediska bezpečnosti, došlo ke standardizování takzvané bezpečnostní pyramidy. Ta se skládá hned ze čtyř stupňů, a právě těmi by mělo být každé kování na našem trhu také označeno. První dva stupně, a to stupeň 1 a 2 poté nabídnou základní, a dostatečný stupeň ochrany. Takové varianty jsou vhodné hlavně na interiérové dveře, jelikož riziko neoprávněného přístupu téměř neminimalizují.
Druhými, již mnohem lepšími stupni je stupeň číslo 3 – vysoká ochrana, a stupeň číslo 4 – velmi vysoká ochrana. Ty by dnes měly být standardem, a to hlavně v případě dveří vchodových, nebo zkrátka těch dveří, kde chceme na bezpečnost skutečně dbát o něco více.
Kliku, nebo kouli?
Máme-li jasno i v tom, jakého bezpečnostního stupně se chceme dále držet, je určitě třeba vědět, jakou variantu tedy koupíme. V tomto směru může bezpečnostní kování nabídnout hned 3 varianty. První z nich je standardní klika/klika, které pravděpodobně není třeba blíže rozebírat. Druhou a třetí variantou je poté klika/koule nebo klika/madlo. V tomto případě je princip jasný, a to klika umístěná pouze z interiérové strany. Jelikož všechny tři varianty dokážou zajistit vysoký stupeň ochrany, je často hlavně na nás samotných, jakou cestou se v tomto ohledu budeme chtít vydat.
Ochráněna musí být i zámková vložka
Co je z hlediska bezpečnosti také nesmírně důležité, to je ochrana i samotné zámkové vložky. Ze statistik totiž jasně vyplývá, že právě jejím vyvrtáním se případní zloději dostávají do objektů nejčastěji. Toto poté může řešit takzvaná překrytka, která dokáže podobným situacím výrazným způsobem zamezit, a samotné vyvrtání výrazným způsobem ztížit, nebo ho ani neumožnit. Stejně tak ale tato ochrana dokáže pomoci i před vylomením, popřípadě před takzvaným vyhmatáním cylindrické vložky. I proto je nutné tento bezpečnostní prvek také při výběru důkladně zohlednit.
Bezpečnostní kování může mít i psychologický efekt
Zaměříme-li se poté na tento sortiment ještě o něco důkladněji, je třeba říci, že dokáže nejenom zloděje zastavit, ale také ho v jeho počínání zastrašit. Bezpečnostní kování totiž může být i psychologický účinek, kdy zloděje naše dveře odradí a raději půjde hledat jiné, kde bude mít přístup o něco snadnější. Ačkoliv vůči našim sousedům není toto tvrzení příjemné, rozhodně je pravdivé a je dokázáno, že většina vykradených bytů jsou takové, které mají nejjednodušší přístup.
Co bychom měli před výběrem vědět?
Ve všech aspektech týkajících se bezpečnosti tedy máme jasno. Nyní je třeba ještě poslední věc, a to zaměřit se na ty správné rozměry, podle kterých kování vybrat. Ty jsou pouze dva, a to rozteč kování, a také tloušťka našich dveří.
Napsat komentář