Vinylovou podlahu lze jednoduše definovat jako syntetickou heterogenní nebo homogenní podlahovou krtinu, která je vyrobena z měkčeného nebo tvrzeného PVC materiálu. V současnosti je však dále doplněna moderními technologiemi pro úpravu a vrstvami pro co nejlepší vlastnosti.
V praxi tak vinylové podlahy spojují to nejlepší ze syntetických a přírodních materiálů, díky čemuž vznikají jejich jedinečné vlastnosti. Samozřejmostí je široká nabídka barev a dekorů, takže mezi uživateli jsou vinylové podlahy velice oblíbené. Významnou roli hraje také pokládka a nízké pořizovací náklady.
Z hlediska dělení rozlišujeme podlahy celovinylové (homogenní) nebo podlahy složené z jednotlivých vrstev (heterogennní), tyto dva základní typy poté dělíme na vinylové dílce a vinylové role.
Díky široké nabídce dekorů si vybere opravdu každý. Ať už hledáte elegantní design nebo chcete svému interiéru dát originální nádech, mezi vinylovými podlahami si určitě najdete to pravé. K dispozici máte jednobarevné motivy, všelijaké symboly, obrazce i imitace přírodních materiálů – například dřevo, které dokonale napodobuje originál.
Rozdělení vinylových podlah a jejich pokládka
V rámci vinylových podlah rozlišujeme 2 základní skupiny:
- vinylové dílce
- vinylové role
Vinylové dílce
Vinylové dílce (neboli lamely) jsou vhodné především do menších prostor, k dispozici jsou ve 3 základních provedeních:
- Celoplošné lepené dílce – instalace se provádí pomocí podlahářského lepidla a jsou ideální pro celoplošné lepení
- Samolepící dílce – spodní strana dílce obsahuje samolepící vrstvu, díky které vinylový dílec jednoduše přilepíte na rovný a dokonale hladký podklad
- Zámkové dílce – tento druh vinylových dílců disponuje zámkovým spojem, který je určen k pokládce na volno (plovoucí pokládka)
Z hlediska rozměrů se jedná většinou o lamely obdélníkovitého tvaru a každý z výrobců disponuje rozličnými rozměry. Díky tomu si vybere skutečně každý bez jakéhokoli omezení.
Vinylové role
Vinylové role se pokládají na volno nebo se lepí celoplošně. Pokládka na volno je vhodná spíše na menších plochách, cca o rozloze 20 m2. Celoplošný způsob lepení vyžaduje speciální podlahářské lepidlo. Vinylové role jsou ideální pro větší prostory.
I zde existuje široká nabídka rozměrů, jako standardní délka se označuje 20 až 30 m, šířka se pohybuje mezi 2 až 5 m.
Pro jaké místnosti je vinylová podlaha optimální?
Díky svým vlastnostem je vinylová podlaha vhodná de facto všech vnitřních prostor. Konkrétní možnosti použití se odvíjí podle zvoleného typu vinylu.
Vinylové dílce a jejich využití
Vinylové dílce jsou vhodné zejména do domácností, nicméně je najdeme také v nákupních centrech a dalších vytížených prostorách (zejména celoplošně lepené dílce). Celoplošně lepené vinylové dílce se hodí rovněž do vlhkých prostor, například koupelny nebo kuchyně. Nezřídka najdeme vinyl také v dětském pokoji, a to ve formě tak zvaného sametového vinylu, který je měkký, hladký, hřejivý a zejména odolný. Vinylové dílce, které mají zámkový spoj, se často umisťují například do chodeb, ložnic nebo obývacích pokojů.
Vinylové role a jejich využití
Vinylové role se ideálně hodí do větších prostor, které jsou mnohem více namáhané. Příkladem mohou být průmyslové nebo výrobní zóny, kanceláře, nemocnice, prodejny, sportovní centra apod. Zkrátka všude, kde je vysoký pohyb a tím také velká zátěž na podlahu.
Obecně však platí, že díky vlastnostem a výhodám můžete vinylové podlahy využít opravdu všude. Záleží jen na konkrétním typu, jehož volbu byste měli konzultovat s odborníky.
Výhody vinylových podlah
- Elegantní design
- Vysoká odolnost proti chemickému a mechanickému poškození
- Voděodolnost – ideální do kuchyně i koupelny
- Přijatelná cena – oproti klasickým parketám je vinylová podlaha levnější, naopak oproti laminátovým plovoučkám je dražší
- Snadná a rychlá pokládka – především z rukou profesionálů, samostatná pokládka se nedoporučuje
- Tepelná vodivost – optimální pro podlahové vytápění
- Antistatické vlastnosti
- Zvuková izolace
- Jednoduchá a levná údržba
Jak správně pečovat o vinylovou podlahu?
Veškerá údržba závisí především na provozu vaší domácnosti, protože materiál jako takový nevyžaduje žádnou zvláštní nebo každodenní péči. V podstatě stačí jen setřít nebo vysát větší nečistoty, případně poté přetřít vlhkým mopem. Čisticí prostředky používejte pouze na základě doporučení výrobce nebo pouze specializované produkty na údržbu vinylových podlah.
Výrobci a prodejci vinylových podlah
Přední výrobci vinylových podlah: Pergo, Tarkett, Flotex, Forbo, LTA
Bohatou nabídku motivů vinylových podlah od těchto výrobců si můžete prohlédnout na vlastní oči v prodejnách společnosti BARKOTEX. Specializované kamenné prodejny najdete v Praze, Brně, Hradci Králové (zde navíc outlet s výprodejovými produkty za zvýhodněné ceny). Samozřejmostí je bohatá vzorkovna a asistence odborných pracovníků. Navštivte internetové stránky společnosti BARKOTEX na stránkách barkotex.cz a sledujte slevy, promo akce a výprodeje podlah.
[…] pak podlahy z vinylu dělíme podle způsobu jejich pokládky na vinylové dílce a vinylové […]