Chcete stavět? Nebo chcete rekonstruovat? Nedílnou součástí každého domu i bytu je samozřejmě koupelna. Pokud ji chcete mít dokonalou, otevírá se otázka, zda zvolit sprchový kout, nebo vanu. Jaké jsou plusy a mínusy?
Vana nabídne více možností
Je pravdou, že pokud máte vanu, můžete se v ní koupat, což je určitě příjemná forma relaxace – když však pořídíte masážní sprchový kout, tak můžete zajímavě relaxovat také. To samozřejmě neznamená, že by vám neumožnila dát si i rychlou sprchu, pokud budete potřebovat. V tomto tedy vana nabídne více možností. Na druhou stranu při sprchování ve vaně může voda cákat po celé koupelně, což není příliš praktické. Při uzavřeném sprchovém koutu se vám něco podobného nestane.
Do koutu je lepší přístup
Nyní to možná neřešíte, ale co za pár let? Až budete starší a tak pro vás bude pohyb náročnější? Stejné to může být, i když máte v domácnosti malé děti. Přístup do sprchového koutu je zkrátka a jednoduše snazší. A to hlavně proto, že může být i v rovině s podlahou. To okraj vany je ve výšce i několika desítek centimetrů, což může být problém. Na druhou stranu jsou možnosti, kdy se dá vsadit více do podlahy.
Nezapomínejte na úsporu
Co vyjde levněji? Je to sprchování, nebo koupání ve vodě? Rozhodně se jedná o sprchování. Když máte velkou vanu, kterou napustíte, rozhodně spotřebujete podstatně více vody, než když se jenom umyjete ve sprchovém koutu. Navíc v takovém, kde jsou moderní baterii, které vodu dokonce umí i celkem efektivně šetřit samy, svou technologií.
Ve vaně je to pohodlnější
Můžete zde stát, nebo si zde můžete i sednout, či lehnout. Zkrátka a jednoduše je očista ve vaně výrazně pohodlnější. Pokud vám nevyhovuje při hygieně delší dobu stát, je vana jasnou volbou. Na druhou stranu pokud jde o sprchové kouty, existují dnes i takové varianty, které zde mají integrovaná sedátka.
Sprchový kout je jasná volba. Splní stejný účel jako vana, jen rychleji, levněji a je úspornější na prostor.