Chcete si splnit sen a postavit si vlastní dům? Pokud ano, nabízejí se hned dvě možnosti. Tou první je cesta, kdy vše zvládnete svépomocí. Druhou cestou je varianta, že oslovíte specializovanou firmu. Podívejme se společně na klady i zápory obou možností.
Stavba svépomocí ušetří peníze
Právě ty jsou hlavním důvodem toho, proč vlastně realizovat stavbu právě tímto způsobem. Jelikož vše realizujeme sami, popřípadě s partou kamarádů, nečekají nás žádné přehnané výdaje spojené například s platbou za zaměstnance. Takto lze ušetřit nejenom desítky, ale i stovky tisíc korun.
Pamatujte však na to, že celá práce vám může trvat déle. Nehledě na čas, který všemu musíte věnovat vy sami. Pokud byste ho trávili v zaměstnání, kde se příliš nenadřete, může být lepší cestou využít profesionála. Navíc bez zkušenějšího zedníka, nebo dalších nezbytností v podobě dozoru se stejně neobejdete.
Stavba s firmou je rychlá a bezstarostná
Nyní se dostáváme k možnosti najmout si firmu. Její výhody jsou zřejmé, a to především rychlost spojená s celkovým vybudováním vašeho domu. Je to ale i bezstarostnost, jelikož jakmile vše schválíte, firma se pustí do práce a dodá vám vše i takzvaně na klíč. Rizikem je to, že si zkrátka připlatíte, a to jak v marži na materiálu, tak hlavně v nákladech za zaměstnance.
Jakou cestou jít?
Obě možnosti mají své pro a proti. Jak tedy postupovat? Ideální je využít soukromého zedníka a jeho partu na ty nejtěžší a složitější práce. To, co následně zvládnete sami svépomocí, si udělejte. Dům tak budete mít rychle, pohodlně, bez větších starostí, i bez vysokých výdajů. Pozor však na nalezení toho správného. Zvláště u zedníků je nízká hodinová sazba a volno v potřebném termínu spíše ukazatelem nespolehlivosti a špatně odvedené práce. Zde je dobré vsadit spíše na osobní reference. Ty pomohou.
Napsat komentář