Skleníky k tuzemským zahradám neodmyslitelně patří, a to hlavně z toho důvodu, že umožní vytvořit potřebné mikroklima pro některé typy rostlin. Pokud bychom měli být konkrétní, je třeba říci na samotný úvod, proč vlastně zahradní skleníky využívat a proč by měly být součástí i vaší zahrady. Důvod je v tomto směru poměrně prostý. Díky tomu, že můžete snadno vytvořit vyšší teplotu a vyšší vlhkost, můžete snadno vypěstovat i rostliny, kterým by se jinak v našich podmínkách příliš nedařilo. Dalším důvodem je samozřejmě to, že u klasických rostlin můžete přispět k bohatší úrodě.
Samozřejmostí je ale i ochrana. Dnešní skleníky nejenom chrání před případnými silnými dešťovými srážkami, ale stejně tak ochrání i před silným větrem, nebo také přímým slunečním světlem. I to je důvod, proč zahradní skleník používat.
Jaký materiál?
Tato otázka se logicky objeví jako první. Zatímco v minulosti bylo základem tohoto řešení právě tabulové sklo, dnes jsou mnohem větším hitem skleníky z polykarbonátu. Ty nabídnou nejenom lehkost, ale také větší odolnost nebo lepší izolační vlastnosti. To ale nejsou jediná pozitiva, jelikož levné skleníky z polykarbonátu nadchnou právě svou cenou, která je oproti klasickému sklu mnohem níže. Hledáte-li tedy moderní a kvalitní řešení, je takový zahradní skleník nejlepší možnou volbou.
Jakou velikost?
Jakmile máte jasno v tom, z jakého materiálu skleník koupíte, je třeba zaměřit se na konkrétní velikosti. Samozřejmě pokud hledáte levné skleníky třeba na váš balkon, nebo terasu, či snad do vašeho interiéru, je více než jasné, že se musíte zaměřit na kompaktní rozměrydaného řešení. Naopak pokud chcete plnohodnotný skleník právě na vaši zahradu, doporučujeme zaměřit se na prodej skleníků o užitné ploše alespoň 5 metrů čtverečných. Díky nim tak získáte dostatečný prostor pro pěstování i vyšších a tedy i rozsáhlejších plodin. Sice se nejedná o skleník, ale levnější alternativou mohou být také pařeniště z polykarbonátu, se kterými lze dosáhnout podobných výsledků jako u skleníku.
Myslete také na příslušenství
Důležité je nezapomenout ani na příslušenství, které si lze ke skleníkům snadno pořídit. Základem tedy může být zmíněný polykarbonátový skleník, ke kterému lze dokoupit třeba praktické police. Ty jsou vhodné nejenom k tomu, abyste plodiny nepěstovali na zemi, ale jsou samozřejmě vhodné i k tomu, abyste maximálně využili konkrétní místo.
Kromě této možnosti se doslova nabízejí automatické otvírače oken na skleník. Díky nim můžete snadno regulovat teplotu. A to tak, že dané řešení funguje na principu tepelné roztažnosti. A tak zahradní skleníky budou mít vždy teplotu, jakou mají mít. Dnes je tento typ, tedy automaticky větratelný koncept jeden z naprostých standardů.
Vytápěný, nebo nikoliv?
Poslední volbou, kterou v tomto směru máme, je otázka toho, zda skleník vytápět. Pokud plánujeme předpěstovávat rostliny již před začátkem sezony, rozhodně se to vyplatí. Naopak v případě, kdy ho využijeme pouze v sezoně, plně dostačuje síla, kterou má slunce a to dokáže potřebnou teplotu v našem skleníku bez problémů a snadno vytvořit.
My sme měli léta jen foliovník domácí výroby u babičky na zahradě. Teď jsme si s manželem konečně pořídili vlastní, ale odmítal ho stavět svépomocí, takže máme koupený. Konkrétně model 18m2 velký foliovník na https://topfoliovniky.cz/ no a jestli plachta vydrží aspoň rok dva, pořídíme další. Na rajčátka a bylinky podle mě ideální. A možná časem zvyklám manžela i na skleník, jen pro něj zatím nemáme moc místo. Moc se mi líbí právě skleníky z polykarbonátu, a maje i stejný e-shop. Známá ho právě má, asi od jinud a říká, že je perfektní, a že ho používá i normálně k posezení 🙂 Mě se zatím líbí právě polykarbonátový skleník na https://topskleniky.cz/ (ELAN) jen nevím jaký rozměr. A ještě o chlup víc Maxim, ale to už vím, že mám smůlu 🙂 je trochu dražší.