Všichni si zvykli, že při nákupu jakéhokoli elektrického spotřebiče pečlivě zkoumají jeho energetickou náročnost. Nekoupili by si přístroj, který spotřebovával příliš mnoho energie. Je to nehospodárné a v konečném důsledku se promítá do nákladů na energie. Podobná situace nastala i v případě domů. Každá stavba musí mít energetický štítek budovy. Podle něj poznáte, jak je její provoz hospodárný.
Energetický štítek potřebujete při prodeji, rekonstrukci i pronájmu
Získáte objektivní informaci o spotřebě energie a budete moci porovnávat kvalitu budov, pokud jde o jejich energetickou spotřebu. Průkaz energetické náročnosti budovy musí ale být zpracovaný podle novely zákona o hospodaření s energií č.406/2000 Sb. Zákon platí od roku 2013, novela od 1. července 2015. Kdy musíte průkaz mít? U rodinného či bytového domu, bytu či kanceláře, veřejné nebo komerční budovy v případě, že jde o novostavbu, že dochází k její renovaci, prodeji, či pronájmu.
Co průkaz energetické náročnosti vyjadřuje? Budovy řadí do tříd od nejúspornější A až po nejméně úspornou G. S přesně stejným tříděním se setkáváte i u už zmiňovaných spotřebičů, u kterých je dané označování mnohem známější a rozšířenější.
Průkazy zhotoví expert na energetiku
Kde můžete průkaz získat? Zhotoví vám ho energetický expert zanesený v seznamu Ministerstva průmyslu a obchodu. Cena vychází v řádu několika tisíc korun, jednotný ceník v tomto směru neexistuje. Záleží na expertovi, kolik si účtuje, a také na velikosti nemovitosti. Jakou má průkaz platnost? Jestliže nedojde k žádným přestavbám nebo renovacím, platí 10 let. Správnost průkazů bude kontrolovat Státní energetická inspekce. Energetická třída domu musí být například zveřejňována v inzerátech na prodej. Kvůli dohledu nad kvalitou musí mít nové průkazy identifikátory, podle nichž se vyhledá specialista, který je zhotovoval.
Napsat komentář