Jak namontovat rozetové kování?
Pokud je něčím charakteristický právě tento typ, potom zcela určitě tím, že se skládá ze dvou částí. Základem je samozřejmě nutnost zakoupit dveřní kování ve správných rozměrech, kdy zohledníme šířku dveří, a samozřejmě také potřebnou rozteč. Následně už se lze pustit do jednoduché montáže.
Základem je samozřejmě nasunutí hlavního čtyřhranu s klikou. Jakmile je hotovo, je třeba označit si místa pro vyvrtání děr, pro následné našroubování. Podobně si poté označíme i spodní místa, a to v oblasti zámkové vložky. Poté stačí vrtákem o průměru 7 milimetrů navrtat konkrétní díry. Poté opět přiložíme kování, a to z obou stran, a šrouby uchytíme. Posledním krokem je nasazení klik, které je třeba dotáhnout.
Jak namontovat štítové kování?
V tomto směru je montáž ještě o něco jednodušší, než předchozí varianta, jelikož riziko toho, že někde takzvaně ujedeme, je velmi malé. Prvním krokem je tedy nasazení čtyřhranu a kování, přičemž si stejně jako v předchozím případě označíme místa pro vyvrtání. Abychom dosáhli toho, že bude kování skutečně dobře sedět, můžeme při nasazení umístit do otvoru také klíč, čímž vše ještě lépe, stabilizujeme.
Následně už stačí pětimilimetrový vrták pro navrtání děr, opětovné nasazení kování a dotažení šrouby. Posledním krokem je utažení kliky, a to takzvaným „červíkem“ neboli pojistkou, kterou je každá klika vybavena.
J
ak zajistit dlouhou životnost daného kování?
Máme-li vše správně namontováno a dané kování i kliky jsou plně funkční, máme hotovo. Co je ale poměrně důležitým krokem, to je i celková údržba, která se pozitivně podepisuje především na životnosti. Ta by měla být samozřejmostí hlavně v případě, kdy vyžadujeme kvalitní bezpečnostní kování, a chceme si být jisti jeho funkčností. Dnes jsou používané materiály, které vyžadují minimální údržbu, a tak stačí čištění běžným hadříkem, popřípadě také leštění specielním přípravkem.
Důležité je kliky dobře promazat
Tím nejdůležitějším co hraje v oblasti čištění a údržby roli, je mazání. V tomto ohledu je totiž třeba, aby při otevírání nikdy nic nedřelo nebo nevrzalo. Kliky tak mažeme běžným olejem, ideálně tím, který je jako mazací k dostání ve spreji. Též je možné použít i vazelínu. Mazání poté není třeba uskutečňovat více, než jednou až dvakrát do roka. Při této příležitosti je vhodné namazat i dveřní panty, a tím minimalizovat rizika těžšího otevírání i tímto způsobem.
Péči je třeba věnovat jak vchodovým, tak i interiérovým dveřím
Zaměříme-li se na varianty dveří, které se našeho domu nebo domu týkají, je třeba dodat, že péči si zaslouží nejenom interiérové, ale i ty vchodové. Jenom tak si můžeme být jisti, že kování nám vydrží i několik dlouhých let, a to bez jakýchkoliv závad. Tomu ale můžeme také napomoci, a to volbou hlavně kvalitního a pevného materiálu, ze kterých bude tato nezbytná součást dveří vyrobena.
Napsat komentář