Vlhkost a plísně jsou pro fasády rodinných domů největšími nepřáteli. Zejména pokud se jedná o starší fasády rodinných domů. Jejich povrch je tvořen ze savých materiálů. Díky tomu velmi dobře absorbují vlhkost, ale velmi špatně se vlhkosti zbavují, což u fasád není zrovna nejlepší vlastnost. Vlhkost je pak také jedním z hlavních příznaků vzniku plísně. Jak se vlhkosti a plísní zbavit?
Pomohou speciální nátěry fasád
Správně provedený nátěr fasády je řešením, jak fasády rodinných domů ochránit před vlhkostí a působením ostatních vnějších vlivů, které mají za následek ztrátu krásy a původních vlastností těchto vnějších obálek domů. Existují různé druhy nátěrů a každý z nich má specifické vlastnosti a technologie jak a před čím fasády ochránit. Jaké jsou základní druhy?
Nátěr proti vlhkosti a nátěr proti plísni
Na první pohled se může zdát, že se jedná o stejné druhy nátěrů se stejnými schopnostmi. Při bližším prozkoumání ale zjistíte, že každý nátěr disponuje odlišnou technologií, jak fasády ochránit.
Nátěry proti vlhkosti neboli hydrofobní nátěry mají za úkol zcela změnit vlastnosti materiálů fasád. Ze savých materiálů, které absorbují vlhkost a vytvoří zcela nenasákavý povrch, který vodu nejen neabsorbuje, ale dokonce odpuzuje.
Protiplísňový nátěr brání vzniku plísní. Hlavní příčinou pro vznik plísní je vlhko, ale rozhodně ne jedinou. Příčinou vzniku plísní může být také nedostatečný přísun denního světla, zvýšená vlhkost vzduchu nebo absence větru. Nátěry proti plísním ale musí být vždy vybírány podle druhu materiálu, na který jsou aplikovány.
Nezapomeňte fasádu nejprve vyčistit
Ať už budete provádět nátěry fasád v Praze, Brně nebo ostatních městech republiky, rozhodně nezapomeňte fasádu před aplikací nátěru důkladně vyčistit. Na fasádách se totiž neustále usazuje prach, pyl, smog nebo třeba organické nečistoty. Pokud by na ploše zůstaly před aplikací nátěru, tak samotný nátěr by nemusel dokonale plnit svůj účel. Jak se správně čistí fasády rodinných domů se můžete podívat v tomto článku.
Napsat komentář