Pokud máte zahradu, jistě znáte problémy s trávníkem v létě. V případě malé zahrady může být docela příjemné si natáhnout hadici a trávník lehce skropit. Problém je, že voda je drahá a v létě často bývá zákaz používat pitnou vodu na zalévaní. Nemluvě o tom, že občas, když je sucho je třeba pořádně zalít stromy. Moje babička nechávala téct vodu u stromu malým proudem i několik hodin.
Řešení je automatická závlaha. Nejdříve je třeba mít projekt zahrady a projekt zavlažování. Jde o to, aby některé části zahrady nebyly suché a jiné přemokřelé. Proto si na plánování dejte záležet. Také je důležité si projekt dobře uschovat, kudy vedou trubky a případně si udělat fotodokumentaci. Oceníte to při dalších pracích na zahradě, kdy nepoškodíte zavlažovaní, například při tvorbě jezírka nebo záhonů, sázení stromků a jiných pracích.
Základem automatické závlahy je studna. Nejprve si pozvete proutkaře, aby našel možná místa, kde vrtat. Odborná firma pak udělá vrt a vy se modlíte, aby se objevila voda v rozumné hloubce a nemuselo se znova vrtat. Pokud najdete vodu v přijatelné hloubce a s dostatečnou vydatností napoprvé, máte vyhráno.
Do vrtu se spustí čerpadlo a napojí v šachtě na rozvod závlahy. U větších zahrad je závlaha rozdělena na sekce, protože jinak by voda dodávaná čerpadlem nestačila. Jednotlivé sekce mohou mít různé typy trysek – dávají různé množství vody a proto se naprogramuji na různý čas aby na m2 dopadlo příslušní množství vody.
Ovládání můžete zvolit automatické nebo proste když chcete zalévat, zmáčknete tlačítko a je zalito.
Nezapomeňte,že na vrtanou studnu by jste měli mít povoleni.
Tak co, půjdete do zavlažování nebo budete kropit konví a hadicí?
Napsat komentář