Interiér bez dveří si dnes umí představit skutečně jenom málokdo. Nejenom, že se mohou postarat o lepší zvukovou izolaci, ale také nám zajistí soukromí, nebo oddělení požadovaných místností či prostor. V daném ohledu samozřejmě můžeme vsadit na standardní varianty, ale mnohem modernější, praktičtější a elegantnější možností jsou posuvné dveře do pouzdra. Ty existují v mnoha různých materiálech, variantách a designech. Co s nimi samozřejmě souvisí, to je ono nejdůležitější, a to samotné pouzdro. Pojďme se tedy podívat na to, jak vybrat to pravé.
Volba podle typu příček
Charakteristika daného pouzdra je poměrně jednoduchá, jelikož se jedná o konstrukci, která je umístěna přímo ve stavební příčce, a tak logicky nezabírá ani milimetr prostoru navíc. V tomto ohledu můžeme volit jak stavební pouzdra do sádrokartonových příček, tak i stavební pouzdra do běžných, zděných příček. Obě varianty si jsou poměrně podobné, pouze mají několik konkrétních prvků, kterými se odlišují. Pří výběru je tedy třeba zohlednit to, do jakých příček mají být instalovány. Namontovat odlišný typ pouzdra do konkrétní příčky totiž nejde – tedy jde, ale je omezena celková funkčnost.
Při výběru je třeba mít jasno i o dveřích
V souvislosti s výběrem pouzdra souvisejí už samotné posuvné dveře. Obojí bychom tedy měli vybírat současně, a to z jednoho prostého důvodu. Konkrétní stavební pouzdro totiž může nabídnout různé varianty z hlediska šířky. A právě ona šířka by poté měla korespondovat s celkovou velikostí typu dveří. Obecně platí, že pro běžné, obyčejné hladké dveře plně stačí ty nejmenší šířky. Pro dveře se zasklívacím rámečkem, nebo pro dveře s dalšími prvky již je třeba poohlížet se po variantách, které budou v tomto směru vyhovovat. Zde však pozor na to, aby šířka pouzdra seděla i do samotné příčky.
Varianty, které mohou usnadnit používání
K čemu stavební pouzdro slouží obecně, to je více než jasné. V daném ohledu ale existují varianty, které mohou celkově zavírání dveří i výrazně ulehčit. S tím totiž přicházejí patentovaná pouzdra Eclisse. Ty mohou být osazeny prvky, které umožní synchronizované otevření dvoukřídlých dveří, prvky které umožní zpomalení a jemné dosednutí dveří při zavírání, nebo mohou fungovat na principu samozavírání. To vše díky několika patentovaným technologiím, které cílí hlavně na jednoduchý a snadný, a samozřejmě i praktický provoz daných dveří.
Standardizované rozměry, nebo atypická výroba
Důležitým krokem při výběru konkrétního stavebního pouzdra je i to, zda vsadíme na jeden ze standardních rozměrů, nebo využijeme možnost atypické výroby. Zde mohou posloužit jako ideální příklad velmi oblíbená JAP pouzdra, která nabídnou široké možnosti standardizovaných výšek, ale také šířek. Tyto dva rozměry jsou samozřejmě ony nejdůležitější. Standardizovaný rozměr má poté tu výhodu, že je kompatibilní se standardními rozměry dveří, a samozřejmě má i nižší cenu.
Atypické rozměry ale mohou naopak znamenat konkrétní provedení přesně na míru vašim potřebám, zvláště s ohledem na celkové rozložení místností ve vašem bytě nebo domě. Ačkoliv v tomto směru není problém téměř s jakýmkoliv rozměrem, vždy je třeba počítat s jediným, a tím je vyšší cena a často individuální kalkulace. Totéž může platit i při současném výběru atypických dveří, a to proto, aby do zvoleného pouzdra pasovala. Samozřejmostí je, že atypické rozměry nejsou problémem jak u jednokřídlých, tak i dveří a pouzder dvoukřídlých.
Napsat komentář